شعار سال 2009 (WHO) اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عباس زارع نژاد، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امروز در یک نشست خبری اعلام کرد:

 18فروردین (سه‌شنبه) به نام سلامت و همکاری‌های بین بخشی در حوادث و بلایا،

 19فروردین به نام سلامت، گروه‌های در معرض خطر در حوادث و بلایا،

 20 فروردین روز سلامت و پدافند غیر عامل،

 21فروردین روز سلامت و مشارکت‌های مردمی در حوادث و بلایا،

 22 فروردین روز سلامت روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا،

 23 فروردین روز سلامت محیط در حوادث و بلایا؛ و

 24 فروردین روز سلامت، ارائه خدمات و تسهیلات در حوادث و بلایا

 نامگذاری شده است که به تناسب هر یک از نامها برنامه‌های خاصی در تهران و سراسر کشور برگزار می‌شود.
روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین طی گزارشی اعلام کرد: همه ساله روز 18 فرودین (7 آوریل) به عنوان روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. در چنین روزی در سال 1984 میلادی در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین‌المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین شد.
در ژوئن همان سال نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از 61 کشور جهان تشکیل شد. از آن سال به بعد همه ساله موضوع خاصی برای این روز انتخاب می‌شود که اولویت جهانی سلامت را مشخص می‌کند و امسال نیز سازمان جهانی بهداشت، شعار «سلامت در حوادث و بلایا» را برای سال 2009 در نظر گرفته است.
حوادث غیر مترقبه نظیر سیل، زمین‌ لرزه، تنش‌های نظامی از جمله بحران‌هایی است که همه کشورها را تهدید می‌کند و در هنگام وقوع این حوادث غیر مترقبه، امکانات و تسهیلات بهداشتی دچار بیشترین خسارت می‌ شوند.. به عنوان مثال، زمانی که آسیا در سال 2007 دچار «بحران سونامی» گسترده شد. 61 درصد از امکانات بهداشتی تخریب شده، 7درصد از پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتی و 30درصد از ماماها کشته شدند.
بر اساس این گزارش اکنون تنشها و اختلافات در اتیوپی باعث اختلاف در کار امکانات و تسهیلات بهداشتی شده است که این امر باعث عدم ارائه مراقبت بهداشتی اولیه (PHC) و ارائه خدمات به بیماران با بیماری HIV شده است.
همچنین این تنش‌ها باعث افزایش بیماری سوءتغذیه در میان کودکان شده و بسیاری از پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتی، به منظور محفوظ ماندن جان خود، محل کار خود را به طور دائم ترک کرده‌اند.
جنگ اخیر 22 روز غزه منجر به شهید شدن 1350 نفر شامل (430 کودک، 108 زن، 118سالمند شد و بسیاری از زیر ساختهای بهداشتی این منطقه در این جنگ از بین رفت. عملیات کمک‌رسانی اورژانس مقامات فلسطینی متوقف شد به نحوی که مدیر اجرایی یونیسف اخیراً به شدت از خشونت‌های جاری در منطقه غزه، که منجر به تعویق ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به این منطقه شد، ابراز نگرانی کرده است.
زمین لرزه مخربی که در سال 2005 در پاکستان رخ داد نیز باعث تخریب 49درصد از امکانات و تحصیلات بهداشتی این کشور شد.
آنچه مسلم است اینکه زمانی که امکانات و تسهیلات بهداشتی آمادگی لازم را برای مقابله با حوادث غیر مترقبه را کسب نکرده‌اند، نمی‌توانند در مقابل خطرات مقاومت کنند. چرا که پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتی و بیماران، کشته و مجروح می‌شوند و خدمات بهداشتی اورژانس و خدمات بهداشتی عادی ارائه نمی‌شود، سرمایه‌های زیادی که برای بنای زیرساخت‌های بهداشتی هزینه شده، از بین می‌رود و زمان زیادی برای بازسازی و بهبود سیستم‌های بهداشتی جوامع بحران‌زده لازم است.
بنابراین ضرورت دارد امکانات و تسهیلات بهداشتی دارای تمام ویژگی‌های لازم بوده و در عین حال که به کار روزمره ارائه خدمات به بیماران می‌پردازند، جان آسیب‌دیدگان حوادث غیر مترقبه را نیز نجات دهند. این امر مستلزم ساختن بناهایی است که در مقابل بحران‌ها مقاوم بوده و همچنین مستلزم ساماندهی و آماده کردن تیم‌های پزشکی است که این تیم‌ها قادر باشند در شرایط مشکل خدمات بهداشتی مناسب را ارائه دهند.
سازمان جهانی بهداشت امسال با انتخاب شعار «سلامت در حوادث و بلایا» سعی دارد که امکانات بهداشتی کشورها را به این امر معطوف کند تا در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه کشورها شاهد خسارات جانی و اقتصادی کمتری باشند.
منبع خبر: مرکز مطالعات و توسعه آموزش (دانشگاه علوم پزشکی تهران) و خبرگزاری فارس

/ 5 نظر / 60 بازدید
کاوه

این فقط برای این بود که بدونم شما هم به کامنتهایی که در وب دیگران میگذارند ( هرچند صاحب وبلاگ خواهر آدم باشه) توجه میکنین![قهقهه] منظور خاصی نداشتم[خواب] خوب یکی نمیخواد وبشو آپ کنه ( چیکارش دارین؟؟؟)[زبان][هورا]

آیدین

خب ممنون از این که برام ترجمه اش کردی

کاوه

دارم میرم آقای محمد قدیریان رو ببینم میخوام از رو درو بگیرم بزنمش![قهقهه][کلافه]

امیر حسین سقطی

سلام . ممنون از اومدنتون به فتوبلاگ من . وبلاگتون خیلی تخصصیه . من که چیزی متوجه نشدم ولی حتما خوبه ! بازم ممنون

کاوه

نه نمیخوام بزنمش. دارم میرم یزد جهت تبادلات بیشتر بهداشت محیطی![دروغگو] هر سوغاتی چیزی ( فرق نمیکنه از شیرینیجات یزد[خوشمزه]/ صنایع دستی یزد[خمیازه]/جزوات اساتید یزد[من نبودم]/.... خواستین براتون بیارم چون یک روزم میخوام بیام اردبیل خدمت شما [نیشخند]