باران قلیایی؟

   باراناسیدی  باران قلیایی متفکر 

یکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می‌شود.

باران هنگامی اسیدی است که میزان pH آب آن کمتر از پنج و شش دهم باشد. این مقدار pH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی‌اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات () در آب خالص است.

باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد.

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و pH باران طبیعی آلوده نشده حدود 5.6 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار قابل ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و pH آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

 باران قلیائی

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که در بعضی از مواقع ، pH  آب باران حتی در جو بسیار آلوده هم در 5.6 ثابت باقی می‌ماند. دانشمندان این مسئله را به حضور ترکیبات قلیائی در کنار اسید نسبت می‌دهند.

چنانچه میزان ترکیبات قلیائی شدیداً افزایش یابد، pH باران به بیش از 7 نیز می‌رسد. در این صورت به جای باران اسیدی، باران قلیائی خواهیم داشت. ضمنا گروهی از عناصر شیمیایی در جو وجود دارند که حالت اسیدی را طی واکنشهایی خنثی می‌کنند. خاک بیایانها، منبع طبیعی و با ارزش این عناصر قلیایی است. از جمله منابع غیرطبیعی عناصر قلیایی آلوده کننده جو می‌توان به کارخانه‌های تولید کننده سیمان و فعالیتهای استخراج معادن اشاره نمود.

/ 8 نظر / 127 بازدید
کاوه

سلام شما خوبین ؟؟؟ چه خبرا ؟؟ راستی اون مطلبتون خوب بود واسه زباله. دکتر دهقانی ازتون تشکر کردن ![من نبودم] ولی گفتن خیلی کمه شما ده صفحه راجع پیرولیز و بیوگاز ( مطالب جدید ) احیانا دارین ؟؟؟ خدا خیرتون بده یکاری کنین من این واحدو نیوفتم. ممنون[وحشتناک]

کاوه

فارسی باشه ممنون[پلک]

کاوه

سلام مجدد از وبلاگ جدید من هم که ادرسشو قبلا واستون گذاشته بودم دیدن فرمایید. ممنون مطالب جدید هستن.[دست]

کاوه

بله فرقی نداره چه فرمتی باشه فقط باشه ![دست] ممنون فقط یکم زودتر ممنون میشم.[عجله]

کاوه

سوگند بر آغاز سوگند بر آغازین تولد وسلام بر دست هایت که با شکوه خلقت آشناست [لبخند]

کاوه

سلام شما زباله ها رو فرستادین تهران ؟؟؟ من گه تو ایمیلم چیزی راجعشون نمیبینم ؟![زودباش] هر وقت فرستادین ممنون میشم بهم اطلاع بدین.[شرمنده]

کاوه

[شرمنده][شرمنده][شرمنده]دست شما درد نکنه خواهر گلم. همه زحمتای ما افتاده گردن شما شرمنده.[شرمنده][شرمنده]

حورا

مطابت عالی بود[فرشته]