ششمین رودخانه بزرگ جهان در اعماق دریا

دانشمندان دانشگاه «لیدز» با استفاده از زیردریایی روباتیک برای اولین بار به مطالعه این آبراه عمیق که در بستر دریا کشف شده پرداختند. آنها دریافتند رودی از آب بسیار شور در میان این آبراه عمیق در کف دریای سیاه در جریان است که مشابه آنچه بر روی زمین دیده می شود، از حاشیه رود و دشت سیلابی برخوردار است.

به گفته دانشمندان آب جاری در این آبراه غلیظتر از آب دریایی است که آن را احاطه کرده زیرا غلظت نمک در آن بیشتر از آب دریا بوده و حجم زیادی از رسوبات را در خود حل کرده است.

سرچشمه رودخانه زیردریایی که هنوز نامی برای آن یافته نشده از آبهای شوری است که از مدیترانه در تنگه «بسفر» جاری است و به دریای سیاه می ریزند، جایی که میزان غلظت نمک در آب بسیار کمتر است.

این باعث می شود آب شورتر مدیترانه ای مانند یک رود در بستر دریا جاری شود و آبراهی به عمق 35 متر و وسعتی برابر نیم مایل به وجود آورد. این رود تنها رود زیردریایی در جریانی است که تاکنون دیده شده است.

دانشمندان از گذشته و از زمانی که اسکنهای صوتی آنها آبراه هایی را در بستر اقیانوسهای مختلف جهان نمایان کرده بود، به شکل گیری چنین رودهایی مضنون بودند که در میان بزرگترین این آبراه ها می توان به نقطه ورود رود آمازون به اقیانوس اطلس اشاره کرد.

آبراه یافته شده در دریای سیاه یکی از معدود رودهای زیردریایی است که هنوز در جریان بوده و ثابت می کند این مجراهای زیردریایی به واسطه جریان آب در اعماق دریاها به وجود می آیند.

بر اساس گزارش تلگراف، رودخانه زیردریایی دریای سیاه تنها تا مسافت 59 کیلومتری امتداد دارد و به تدریج در اعماق دریا از هم متلاشی می شود. به گفته محققان چنین مطالعاتی برای شرکتهای حفاری نفت که برای حفر چاه ها در جستجوی چنین رودهایی هستند نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کشف یک رودخانه بزرگ در اعماق دریا
/ 7 نظر / 82 بازدید
هلنا

سلام من هلنا هستم دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران.پروژه من در ارتباط با نقش پلیمر ها در تصفیه آب است. میخواستم بدونم شما مطلبی راجع به انواع غشاهای پلیمری و قیاس آنها ندارید؟ یا پلیمر هایی که در رزین ها و فیلترها استفاده میشن؟ من بهتون ایمیل دادم اما گویا آدرستون رو اشتباهه. ببخشید که تو بخش نظرات خواستمو مطرح کردم[خجالت]

محمد جعفرپور

حاصل عمر گابریل گارسیا مارکز در 15 جمله ! ... در 15 سالگی آموختم كه مادران از همه بهتر می‌ دانند ، و گاهی اوقات پدران هم . در 20 سالگی یاد گرفتم كه كار خلاف فایده‌ ای ندارد ، حتی اگر با مهارت انجام شود . در 25 سالگی دانستم كه یك نوزاد ، مادر را از داشتن یك روز هشت ساعته و پدر را از داشتن یك شب هشت ساعته ، محروم می‌ كند . در 30 سالگی پی بردم كه قدرت ، جاذبه مرد است و جاذبه ، قدرت زن . در 35 سالگی متوجه شدم كه آینده چیزی نیست كه انسان به ارث ببرد ؛ بلكه چیزی است كه خود می‌ سازد . در 40 سالگی آموختم كه رمز خوشبخت زیستن ، در آن نیست كه كاری را كه دوست داریم انجام دهیم ؛ بلكه در این است كه كاری را كه انجام می‌ دهیم ، دوست داشته باشیم . در 45 سالگی یاد گرفتم كه 10 درصد از زندگی ، چیزهایی است كه برای انسان اتفاق می‌ افتد و 90 درصد آن است كه چگونه نسبت به آن واكنش نشان می‌ دهند . در 50 سالگی پی بردم كه كتاب بهترین دوست انسان و پیروی كوركورانه بدترین دشمن وی است . در 55 سالگی پی بردم كه تصمیمات كوچك را باید با مغز گرفت و تصمیمات بزرگ را با قلب . در 60 سالگی متوجه شدم كه بدون عشق می‌

شرافت

با سلام وتشکر ار همراهی وحسن نظر حضرتعالی

شرافت

با سلام دوتحقیق ساده کاهش چشم گیر سختی اب 1-با استفاد ه هر کوزهگلی2-استفاده انجماد

فرهی

فرهی هستم و دارای یک واحد مزرعه پرورش ماهی که منبع آبی آن چشمه میباشد میخواستم برای گاززدایی و جهت برگشت مجدد آب برای استفاده مجدد در تولید موارد مورد نیاز و سایتها و تجهیزات مورد نیاز را در صورت امکان معرفی کنید.

علی

سلام خوبین میشه منابع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته رو برام بدید واقعا ممنون میشم [خرخون]