Water banking چیست؟ (1)

Water banking چیست؟ (بخش اول)

 

ترجمه: پری باقری

 

بانکینگ آب (تغذیه مدیریت شده سفره های آب زیرزمینی)، تکنیک خاصی است که بصورت آگاهانه در جهت افزایش مقادیر آبهای ذخیره شده در آکیفرها تلاش می نماید. این آب سپس از طریق پمپاژ مجدداً استحصال می گردد. از طریق ذخیره آب در زیرِ زمین، تلفات آب در اثر تبخیر می تواند بشدت کاهش یافته و آب برای سایر مصارف مثل محیط زیست، مصارف شهری یا آبیاری فضای سبز حفظ و برگردانده شود.

بانکینگ آب، در مقایسه با بیشتر استفاده های متعارف از منابع ذخیره آبهای سطحی، دارای مزایای متعددی است. پتانسیل بانکینگ آب به بزرگی کل حجم آبی است که می تواند در سرتاسر آکیفر ذخیره شود و چندین برابر بیش از آب موجود در سدهای سطحی است.

 

- مثال هایی از انواع بانکینگ آب (در همین وبلاگ)

 
/ 5 نظر / 80 بازدید
مرد خاکی

درود بر شما... مطلب جالبی بود...خسته نباشید[گل]

مرد خاکی

راستی فایل پاورپوینتتان را دیدم...جالب بود.... در مورد سوالتون راستش من منبع عکس رو ندارم... اون کس نشان دهنده ی پر شدن مخزن سد سفید رود از رسوبه...البته یه جور خشک شدن رود و در نتیجه به جای ماندن رسوبات...تو شمال مخصوصا گیلان اکثر رودها رو که من هر دفعه میرم مسافرت اونجا می بینم که پر رسوبه... فکر نکنم اینقدر زود زود لایروبی کنن چون هم هزینه بره و هم اینا اهلش نیستن و به صرفشون نیست... راستی بلاگ شعر تونو خوندم...جالب ود... پیروز باشید[گل]

کاوه

آنها هم خدمت شما سلام میرسونن. راستی مارکوپلو همون گالیور بود یا هاکلبرفین؟؟!!![قهقهه]

زهرا

سلام به من هم سر بزنيد

علیرضا حسینی

سلام از زحمتهایی که می کشید متشکرم لطفا در خصوص خورندگی آب و نحوه محاسبه PH اشباع نیز مطلب بیاورید متشکرم