تحقیقات آب

برای رشته های: بهداشت محیط- محیط زیست- مهندسی آب- عمران محیط زیست و سایر رشته های مرتبط

آب پاک برای جهانی سالم
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: روز جهانی آب ، شعار سازمان بهداشت جهانی

بخش آب سازمان ملل متحد ، «آب پاک برای جهانی سالم» را به عنوان شعار روز جهانی آب در سال 2010 میلادی اعلام کرد.

برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) از طرف بخش آب سازمان ملل متحد (UN-WATER) برای برنامه ریزی این روز همکاری کرده است.
هدف از تعیین این شعار برای روز جهانی آب سال 2010، ارتقای آگاهی مردم درباره حفظ زیست بوم های سالم و نسل بشر از طریق بیان چالش های فزاینده کیفیت آب در مدیریت آب و ارتقای کیفیت آب از طریق تشویق دولت ها، سازمان ها، جوامع و افراد سراسر جهان که فعالانه در زمینه کیفیت آب ، مشغول به کار هستند، اعلام شده است.
روز جهانی آب ، اولین بار در سال 1992در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل (UNCED) در شهر ریودوژانیرو برزیل رسما" مطرح شد.
در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها، در گرامی داشت آن بکوشند.
علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، نقش آفرینی بسیاری از سازمان‌های غیردولتی ، مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پر رنگ تر می‌کنند.
همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌ آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آب منعکس می‌کند.
سال گذشته، شعار روز جهانی آب، آب های مشترک، فرصت‌های مشترک تعیین شده بود. روز 22 ماه مارس هر سال (دوم فروردین ماه) روز جهانی آب است.

منبع: شبکه خبری آب ایران