تحقیقات آب

برای رشته های: بهداشت محیط- محیط زیست- مهندسی آب- عمران محیط زیست و سایر رشته های مرتبط

لغات برگزیده زبان کارشناسی ارشد
ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: کارشناسی ارشد ، وزارت بهداشت ، زبان عمومی ، لغات برگزیده

چند روز قبل فایل pdf لغات برگزیده زبان انگلیسی وزارت بهداشت (زبان عمومی)؛ توسط کارشناس محترم بهداشت محیط، آقای محسن دهقان نیّری به دستم رسید، ضمن تشکر از ایشون برای ارسال این مطلب مفید، فایل مذکور رو برای استفاده سایر دوستان، آپلود کردم و شما میتونید اون رو با حجم 34١ کیلوبایت از فورشیرد دانلود کنید:

 

دانلود لغات برگزیده زبان کارشناسی ارشد وزارت بهداشت


 
بررسی اثرات زیست محیطی سدها
ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: اثرات زیست محیطی ، سد و معایب آن ، استراتیفیکاسیون ، بانکینگ آب

احداث سد... متفکر خوب است یا بد؟...سوال

هر چند وقت یه بار توی رادیو و تلویزیون، اخباری مبنی بر ساخت یا افتتاح یکی از سدهای بزرگ کشور به گوش می رسه و جالبه که هرچی این سدها بزرگتر بوده و مخازن عمیقتری داشته باشن بیشتر مایه افتخار محسوب میشن...!

ساخت سد در کشوری مثل ایران که گاهی با سیلاب های عظیمی مواجه میشه که خسارتهای زیادی هم به بار میارن، مفیده؛ اما بد نیست که با در نظر گرفتن معایب سدها از جمله:

ایجاد جایگاههای رشد و تکثیر حشرات و مسائل بهداشتی ناشی از اون، لایه بندی حرارتی آب مخازن سدها (استراتیفیکاسیون) در تابستان و زمستان؛ و افت کیفیت آب در بهار و پاییز به دلیل چرخش های بهاره و پاییزه، میزان بالای تبخیر و از دست رفتن حجم زیادی از آب در فصول گرم؛ و مواردی از این دست؛ به فکر روش های جایگزین سدسازی، نظیر تغذیه مدیریت شده سفره های آب زیرزمینی و انواع روش های بانکینگ آب هم باشیم، بلکه بتونیم این تب داغ سدسازی در کشور رو مهار کنیم...

همچنین در کنار تمام این مسائلی که ذکر کردم، توجه کنید به این مقاله از مهندس فاطمه ظفرن‍‍ژاد، پژوهشگر حوزه ی آب، در همشهری آنلاین؛ که معایب جالب توجهی از سد و سدسازی رو به ما گوشزد می کنه؛ از جمله:

«... سدها سالانه 10 میلیارد مترمکعب از آب شیرین محدود کشور را در مخزن‌ها تبخیر می‌کنند. سدها مسئول مستقیم نابودی 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور به شمار می‌روند. سدها حقابه میلیون‌ها کشاورز و باغدار را ضایع کرده‌اند. سدها حق عشایر بر مراتع موروثی و نیز مسیر کوچ‌شان را ضایع کرده‌اند. سدها حق سکونت و کشاورزی را از صدها هزار کشاورز کشور با راندن اجباری آنها از موطن‌شان در دریاچه سدها سلب کرده‌اند.

سدها حق جوامع بومی وابسته به دهانه رودها در دریاها و معیشت وابسته به ماهیگیری و گردشگری آنان را ضایع کرده‌اند. سدها با خشکاندن رودخانه‌ها حق جوامع بومی کنار رودها و نیز حق کشاورزان ساکن سیلابدشت‌ها که سفره آب زیرزمینی‌شان به فرونشست سیلاب و تغذیه سفره بستگی داشت را ضایع کرده‌اند. سدها تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور را تخریب و نابود کرده‌اند. سدها رودهای کشور را خاموش و از جغرافیای کشور پاک کرده‌اند....»

 

افسوس

در اینجا هم مقاله ای رو برای دانلود قرار دادم که به ارزیابی زیست محیطی سدها از جنبه های مختلف می پردازه. توصیه می کنم شما هم اون رو مطالعه کنید...

 

بررسی اثرات زیست محیطی سدها کلیک کنید...

 

 

 


 
باران قلیایی؟
ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: باران اسیدی ، باران قلیایی

   باران اسیدی  باران قلیایی متفکر 

یکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می‌شود.

باران هنگامی اسیدی است که میزان pH آب آن کمتر از پنج و شش دهم باشد. این مقدار pH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی‌اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات () در آب خالص است.

باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد.

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و pH باران طبیعی آلوده نشده حدود 5.6 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار قابل ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و pH آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

 باران قلیائی

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که در بعضی از مواقع ، pH  آب باران حتی در جو بسیار آلوده هم در 5.6 ثابت باقی می‌ماند. دانشمندان این مسئله را به حضور ترکیبات قلیائی در کنار اسید نسبت می‌دهند.

چنانچه میزان ترکیبات قلیائی شدیداً افزایش یابد، pH باران به بیش از 7 نیز می‌رسد. در این صورت به جای باران اسیدی، باران قلیائی خواهیم داشت. ضمنا گروهی از عناصر شیمیایی در جو وجود دارند که حالت اسیدی را طی واکنشهایی خنثی می‌کنند. خاک بیایانها، منبع طبیعی و با ارزش این عناصر قلیایی است. از جمله منابع غیرطبیعی عناصر قلیایی آلوده کننده جو می‌توان به کارخانه‌های تولید کننده سیمان و فعالیتهای استخراج معادن اشاره نمود.


 
سال 2005 تا 2015؛ دهه بین المللی آب برای زندگی
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بین المللی ، دهه آب برای زندگی ، آب های مرزی

پس از نامگذاری دهه 1981 تا 1990 به عنوان دهه بین‌المللی تأمین آب شرب و بهداشت؛ و عدم تحقق اهداف تعریف شده برای آن، به پیشنهاد رئیس‌جمهور تاجیکستان، دهه 2005 تا 2015 میلادی به عنوان "دهه بین‌المللی آب برای زندگی" به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید.

اهداف این دهه تحقق اهداف هزاره سوم ملل متحد و بیانیه ژوهانسبورگ می باشد. کمیابی آب، راندمان آب در بخش کشاورزی، دسترسی به بهداشت و آب سالم، آب و جنسیت، آموزش و ظرفیت‌سازی، مسائل مالی، ارزش‌گذاری آب، مدیریت به هم پیوسته منابع آب، آبهای مرزی و منابع آب مشترک و محیط ‌زیست و تنوع زیستی و غذا و کشاورزی، مهمترین موضوعات دهه بین‌المللی آب هستند.

از سال 1994، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد. این شعارها از آن سال بدین ترتیب بوده است :

1994: آب و دغدغه همگانی
1995: آب و زنان
1996: آب و شهرهای تشنه
1997: آب جهان، آیا کافیست؟
1998: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان
1999: همه در پایین‌دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند
2000: آب برای قرن 21
2001: آب برای سلامت
2002: آب برای توسعه
2003: آب برای آینده
2004: آب و بلایا
2005: آب برای زندگی
2006: آب و فرهنگ
2007: سازگاری با کم‌آبی
2008 : آب و بهداشت


علیرغم تلاش های صورت گرفته در سطح جهانی، دغدغه های مربوط به وضعیت حال و آینده آب کماکان با شتاب زیاد در حال رشد است. به عنوان مثال در پیش بینی های مطالعات شورای ملی اطلاعات ایالات متحده برای 25 سال آینده که اخیراً منتشر شده است، در این زمینه چنین آمده است :
"تغییرات آب و هوایی شدید و 36 کشور با جمعیت 1400 میلیون نفر در بحران آب قرار خواهند گرفت. در خاورمیانه همکاری بر سر مدیریت ذخایر آب بسیار دشوار خواهد بود."

و اما امسال، سال ٢٠٠٩، شعار جهانی در زمینه آب؛ "آب های مرزی"، آب های مشترک، فرصت های مشترک می باشد. کلیک کنید...

 

منبع: http://www.abangah.net/